Co warto wiedzieć o 17 maja w Norwegii?

Święto narodowe w Norwegii

Co roku 17 maja Norwegia radośnie obchodzi swoje Święto Narodowe, a dokładniej Dzień Konstytucji. Jeżeli nie byliście jeszcze w Norwegii, warto odwiedzić ten kraj właśnie 17 maja! Obchody święta konstytucji oglądane na żywo będą z pewnością niezapomnianym przeżyciem! 

Warto podkreślić, że podniosła atmosfera święta narodowego udziela się wszystkim Norwegom. Tego dnia czuje się powszechną radość, a odświętnie ubrani ludzie uśmiechają się do siebie i mówią „Gratulerer med dagen”! (Wszystkiego najlepszego!).

Oto słówka, które trzeba znać będąc tego dnia w Norwegii:

Grunnlovsdagen

17 maja 1814 roku w miejscowości Eidsvoll została uchwalona norweska konstytucja (grunnloven), dlatego też dzień ten nazywany jest Grunnlovsdagen, czyli Dniem Konstytucji. 17 maja jest dniem wolnym od pracy i jest uroczyście obchodzony w całej Norwegii.

Bunad

Wiele Norweżek i Norwegów ubiera się tego dnia w swój narodowy strój, zwany bunad. Kreacje te różnią się od siebie w zależności od regionu z jakiego pochodzą. Te tradycyjne ubrania są ręcznie szyte i haftowane. Każdy element stroju jest dokładnie ustalony, dba się o zachowanie autentyczności, istnieją nawet tzw. „bunadowe przykazania” (bunadsbud). Np. kobiety w tym stroju powinny mieć bardzo delikatny makijaż. Osoby, które nie zakładają bunad, ubierają się w najlepsze ubrania i przypinają czerwono-biało-niebieski kotylion.

Barnetoget

Norwegia to chyba jedyny kraj, w którym w pochodzie z okazji Święta Narodowego zamiast wojska czy polityków idą… dzieci. Z tego powodu pochód ten nazywa się barnetoget, czyli paradą dziecięcą, a o całych obchodach mówi się czasem „dzień dzieci” (barnas dag :). Największa parada dziecięca organizowana jest w Oslo. Idą w niej uczniowie ze wszystkich szkół stolicy w towarzystwie szkolnych orkiestr, śpiewając, wymachując chorągiewkami w narodowych barwach i krzycząc „Hipp, hipp hurra!”. Zmierzają ku Pałacowi Królewskiemu, gdzie z balkonu pozdrawiają wszystkich członkowie norweskiej rodziny królewskiej.

Potetløp, is og pølser

Po paradzie w szkołach organizowane są dla dzieci różne gry i zabawy, np. przeciąganie liny, bieg z ziemniakiem na łyżce (potetløp), wyścigi w workach oraz loterie fantowe. Tego dnia norweskie pociechy mogą zjeść tyle lodów (is) i hot-dogów (pølser med brød) oraz wypić tyle brus, czyli napojów gazowanych, ile tylko zapragną.

Russ

Russ to uczniowie ostatniego roku szkół średnich, którzy ubrani w czerwone lub niebieskie stroje i charakterystyczne czapki od 1 do 17 maja świętują zakończenie 13 letniej szkolnej edukacji. Do najpopularniejszych zwyczajów należy kupowanie starych busów i przemalowywanie ich w fantazyjne wzory, tworzenie zabawnych wizytówek oraz gazetek i… szalona zabawa obfitująca w napoje procentowe.

Słowniczek tematyczny

Å vinke – machać
En brus – słodki napój gazowany
En bunad – norweski strój narodowy
En fane – sztandar
En grunnlov – konstytucja
En grunnlovsdag – dzień konstytucji
En is – lody
En kongefamilie – rodzina królewska
En nasjonalsang – hymn narodowy
En pølse med brød – hot-dog
En russ – uczeń ostatniego roku szkoły średniej świętujący koniec szkoły
Et barnetog – parada dzieci
Et flagg – flaga
Et kongeslott – pałac królewski
Et skolekorps – orkiestra szkolna
Ja, vi elsker… – pierwsze słowa norweskiego hymnu narodowego