Påske, czyli Wielkanoc po norwesku

Påske Wielkanoc w Norwegii

Wielkanoc w Norwegii kojarzy się z przede wszystkim z wyjazdem do hytte, nartami, pomarańczami, czekoladą i wafelkiem Kvikk Lunsj oraz… czytaniem kryminałów. 

Påske znaczy relaks

Wielkanoc po norwesku to głównie czas odpoczynku. Norwegowie mają najdłuższą przerwę wielkanocną w Europie. Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Drugi Dzień Świąt są dniami wolnymi od pracy, a uczniowie mają wolne już od poniedziałku po Niedzieli Palmowej. Tradycyjnie wyjeżdża się w te dni w góry do „hytte”, czyli domku letniskowego i spędza czas na tzw. „å kose seg” czyli miłym spędzaniu czasu z rodziną i przyjaciółmi. Coraz bardziej popularne stają się również wyprawy za granicę do ciepłych krajów.

Påske znaczy narty

Podczas ferii wielkanocnych Norwegowie korzystają z ostatniego śniegu w górach i przebywając w „hytte” jeżdżą na nartach czy sankach. Istnieje nawet zwrot „påskeføre” – wielkanocny śnieg na trasie narciarskiej, czyli śnieg resztkowy, trochę rozpuszczony, zużyty. Zaczyna wtedy też mocniej świecić słońce i chodzi o to, żeby wrócić z ferii „påskebrun”, czyli z wielkanocną opalenizną.

Påske znaczy czekolada

Jeśli chodzi o wielkanocne potrawy, to przede wszystkim ma być smacznie, nie ma tradycji spożywania określonych potraw, tak jak w Polsce, jednak to czego nie może zabraknąć podczas Świąt to słodkości, głównie czekolada i marcepan w różnych postaciach. Mogą to być czekoladowe jajka, wafelki Kvikk Lunsj i inne smakołyki, a także pomarańczowa gazowana lemoniada norweskiej produkcji o nazwie Solo. Aby nie było zbyt słodko, tradycyjnie spożywa się również dużo pomarańczy.

Påske znaczy kryminały

Oryginalnym zwyczajem jest czytanie kryminałów w okresie świątecznym. Przed Wielkanocą półki w księgarniach uginają się od nowinek wydawniczych, wznawiane są klasyczne pozycje, by Norwegowie mogli wgryzać się w kryminalne fabuły zakopani w cieple kocyki przed kominkiem na hytte.

Påske znaczy „dekorujemy dom”

Norweskie domy i mieszkania przed i w trakcie Świąt Wielkanocnych zapełniają się świątecznymi dekoracjami. Królują jasne kolory: żółty i zielony, kurczaczki, kurki, jajka i inne świąteczne dodatki takie jak wielkanocne obrusy, serwetki, świeczniki i zastawa – ma być wiosennie, kolorowo, świeżo i wesoło.

Czy ktoś z Was miał okazję spędzać Wielkanoc z norweską rodziną? Jakie były Wasze wrażenia?
God påske! Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Słowniczek tematyczny

Påske – Wielkanoc
Palmesøndag – Niedziela Palmowa
Skjærtorsdag – Wielki Czwartek
Langfredag – Wielki Piątek
Påskeaften – wigilia pierwszego dnia świąt
Påskedag – pierwszy dzień świąt
Påskeegg – jajko wielkanocne
Sjokoladeegg – jajko wielkanocne
Marsipanegg – jajko marcepanowe
Godteri – słodycze
Påskehare – zajączek wielkanocny
Påskekrim – kryminały wielkanocne
Påskepynt – wielkanocne dekoracje
Påskeføre – wielkanocny śnieg na trasach narciarskich
Påskebrun – wielkanocna opalenizna
ei hytte – domek letniskowy w górach lub nad morzem