Dawniej
Kursy norweskiego online.

Czy język norweski jest trudny?

Pokutuje opinia, że norweski to bardzo trudny język. W rzeczywistości okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Przekonaj się, że nauka języka norweskiego może być prawdziwą przyjemnością!

Na początku norweski wydaje się nieco dziwny i kompletnie niezrozumiały, ze względu na niespotykane w języku polskim litery i dźwięki, ich kombinacje czy inną intonację. Jednak jeśli już przyzwyczaimy się do tego „egzotycznego” brzmienia, okaże się, że norweski wcale nie jest taki trudny!

Gramatyka w języku norweskim

Konstrukcje gramatyczne nie są tak skomplikowane jak w angielskim, niemieckim czy polskim – nie ma odmiany przez przypadki, ani odmiany czasownika przez osoby. Reguły najczęściej działają, a wyjątków jest niezwykle mało. W norweskim istnieją jedynie trzy czasy przeszłe, ale na co dzień wystarczy znajomość dwóch. To co może stanowić problem dla Polaków uczących się norweskiego to rodzajniki, których nie ma w języku polskim oraz ich użycie. Aby sobie z tym poradzić konieczne jest osłuchanie z językiem.

Urzędowe standardy języka norweskiego

Norweski występuje w dwóch odmianach: bokmål i nynorsk. Obie wersje posiadają status oficjalnego języka pisanego, choć przeważająca liczba Norwegów (głównie mieszkańców Oslo i wschodniej części kraju) posługuje się bokmål. Ucząc się norweskiego, najlepiej poznać właśnie tę drugą wersję, gdyż jest najbardziej rozpowszechniona.

Oprócz tego w Norwegii występuje bardzo wiele dialektów, bo aż około 400! Niemal każda miejscowość kultywuje swoją odmianę norweskiego, a niektóre z nich różnią się tak diametralnie od siebie, że osoby posługujące się nimi nie zawsze są w stanie się porozumieć… Natomiast żyjący na północy Norwegii Saamowie (Samer) posługują się językiem lapońskim, (samisk).

Norweski a inne języki skandynawskie

Języki skandynawskie (norweski, szwedzki, duński, islandzki) są ze sobą blisko spokrewnione i dlatego mieszkańcy tych krajów mogą się nawzajem porozumiewać bez większych problemów. Jednak to właśnie znając norweski czyli „język środka” będzie nam najłatwiej zrozumieć skandynawskich sąsiadów.

Warto również pamiętać, że większość Norwegów bardzo dobrze włada językiem angielskim, niektórzy mówią też po niemiecku. Znajomość tych języków będzie również pomocna w nauce norweskiego, który należy do grupy języków północnogermańskich wywodzących się po trosze z angielskiego i niemieckiego.

Początki w nauce języka norweskiego

Nauka norweskiego daje dużo satysfakcji. Już po kilku lekcjach z doświadczonym lektorem jesteśmy w stanie przekazać wiele informacji o sobie. Tak jak w przypadku nauki innych języków obcych, najpierw więcej rozumiemy, niż potrafimy sami powiedzieć, warto się jednak przełamać i zacząć mówić po norwesku. Norwegowie pozytywnie reagują na takie próby mówienia w ich języku, a ponieważ przyzwyczajeni są do różnych brzmień ich języka, dzięki istnieniu dialektów oraz obecności wielu obcokrajowców, są bardziej otwarci na różnorodne wersje języka ojczystego.

Dużym wyzwaniem natomiast dla obcokrajowców jest rozumienie różnych dialektów. Dobrze jest jak najwięcej osłuchiwać się z nimi oglądając norweską telewizję, filmy czy słuchając radia.

Norweski wciąga 🙂

To czy norweski okaże się dla nas trudny czy łatwy zależy od wielu czynników, m.in naszych predyspozycji do nauki języków obcych, lektora i jego metody, naszej motywacji, podręcznika i materiałów do nauki, ale także czasu jaki możemy poświęcić na naukę…

Jednak można śmiało stwierdzić, że norweski jest językiem przyjaznym w nauce, wciągającym i co najważniejsze możliwym do nauczenia w każdym wieku!

Marzysz o tym, by mówić po norwesku? Zobacz naszą ofertę kursów norweskiego.