Dzięki zasobom Internetu można wzbogacić swój kurs norweskiego o bardzo ciekawe materiały do samodzielnej nauki. W tym artykule znajdziecie mnóstwo przydatnych linków, dzięki którym nauka norweskiego stanie się dla Was przyjemnością 🙂 W dodatku jest to nauka darmowa.
Uważam, że wyłącznie samodzielna nauka norweskiego to nie jest najlepsze rozwiązanie. Przynajmniej na początku, potrzebny jest nauczyciel, który będzie naszym przewodnikiem po krainie obcego języka. Jednak oprócz nauki na kursie norweskiego, pod okiem (i uchem) lektora, niezwykle ważna jest praca samodzielna i tu otwiera się przed nami świat możliwości Internetu.
Podręcznik i ćwiczenia
Wybór dobrego podręcznika do nauki norweskiego to połowa sukcesu. Bardzo popularna jest seria podręczników wydawnictwa Cappelen, På vei (poziom początkujący), Stein på stein (poziom średnio-zaawansowany) oraz Her på berget (poziom zaawansowany). Jeśli zaopatrzycie się w nie, możecie za darmo korzystać z różnorodnych ćwiczeń on-line, idealnie dopasowanych do zagadnień z każdego rozdziału, kolejno pod linkami:
http://pavei.cappelendamm.no/
http://steinpastein.cappelendamm.no/
http://herpaberget.cappelendamm.no/
Również korzystając z podręczników wydawnictwa Fagbokforlaget, np. Ny i Norge na poziomie początkującym i Mer Norsk na średnio zaawansowanym, możemy sięgać po ćwiczenia on-line: http://nyinorge.portfolio.no/ oraz http://mernorsk.portfolio.no/.
Przyjemne z pożytecznym
Internet pełen jest przyjemnych i kolorowych ćwiczeń przydatnych na każdym poziomie nauki norweskiego. Na początek polecam np. proste ćwiczenia na słówka: http://ord.cappelendamm.no/,
miłe dla oka ćwiczenia gramatyczne: http://exploringnorwegiangrammar.cappelendamm.no/,
przyjazne ćwiczenia na gramatykę i zwroty: http://praktisknorsk1.cappelendamm.no/,
ciekawe ćwiczenia, także ze słuchu: http://herborvi1.cappelendamm.no/
oraz różnorodne ćwiczenia na poziomie początkującym: http://norsk123.cappelendamm.no/i http://norskna.portfolio.no/.
Można skorzystać również z darmowego, internetowego kursu przygotowanego na zlecenie norweskiej Placówki ds. Kształcenia Ustawicznego Vox:
www.ntnu.edu/learnnow-pl/info.
Radio i telewizja
Przy nauce każdego języka obcego, istotną kwestią jest jak najczęstsze osłuchiwanie się z nim. I tu z pomocą przychodzi nam radio i telewizja. Są to szczególnie cenne źródła, gdyż mamy szansę za ich pomocą posłuchać żywego języka i poznać różne dialekty. W Internecie mamy dostęp do norweskiej telewizji NRK www.nrk.no oraz radia: http://radio.nrk.no/. Dobrym nawykiem jest codzienne oglądanie wiadomości (Dagsrevyen) po norwesku oraz słuchanie radia wykonując inne czynności, np. przy gotowaniu czy sprzątaniu. Polecam także stronę: http://nrksuper.no/super/, jest to telewizja i radio skierowane specjalnie dla dzieci. Tam możemy posłuchać nieco prostszego języka. Z kolei na stronie: http://www.nrk.no/skole/ znajdziemy wiele filmowych programów na różnorodne tematy, od zorzy polarnej do filozofii.
Prosta gazeta
Warto czytać norweskie gazety, np. Aftenposten, Dagbladet czy VG, jednak najlepiej zacząć od www.klartale.no, gazety napisanej prostym językiem, gdzie znajdziemy krótkie artykuły w pięciu działach – świat, Norwegia, kultura, sport i dział tematyczny. Bardzo ciekawym projektem dla wzrokowców są tzw. wiadomości obrazkowe, czyli Nyheter i bilder http://www.nyb.no/. Tutaj artykuły tworzone są z prostych, graficznych symboli.
Nauka norweskiego z Norweżką
Nie ma to jak kontakt z native speakerem. Wystarczy wejść na profil sympatycznej Norweżki na youtube: http://www.youtube.com/user/Crienexzy, aby móc oglądać robione przez nią filmy o języku norweskim. Ma ona bardzo ładny akcent, więc śmiało możemy uczyć się od niej norweskiej wymowy.
Słownik obrazkowy
Wzrokowcom polecam słownik obrazkowy Lexin (Bildesider: Bokmål), gdzie znajdziemy 33 podpisane po norwesku tablice obrazkowe poświęcone różnym tematom. Istnieje też pisemna wersja słownika Lexin (bokmål-polsk) z możliwością posłuchania jak wymawia się dane słówko. Oprócz tego podane są tu przykłady użycia wyrazów oraz słowa pokrewne.
Ucz się za darmo ze Szkołą Norweskiego HeiHei
Zapraszamy Cię również do korzystania z naszych darmowych zasobów do nauki języka norweskiego. Oprócz bloga na temat Norwegii, jej języka, stylu życia i kultury znajdziesz u nas także darmowy e-book 100 norweskich czasowników! Pobierając e-booka zapisujesz się na Newsletter, z którego dowiesz się o nowościach i otrzymasz praktyczne wskazówki do nauki. Warto również odwiedzać nasze profile na Instagramie i Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo wartościowych materiałów poświęconych nauce norweskiego.
A Wy z jakich internetowych materiałów najchętniej korzystacie?