Studia w Norwegii dla Polaków – pięć ważnych pytań

Studia w Norwegii Polak studiuje w Norwegii nauka języka norweskiego

Częstą motywacją do nauki języka norweskiego jest chęć studiowania w Norwegii. Widać to po liczbie pytań na temat edukacji w tym kraju, które pojawiają się na naszych kursach. O co najczęściej pytają kursanci? 

Jak działa wyższa edukacja w Norwegii?

Norweski system edukacji wyższej znacznie różni się od polskiego, ponieważ tutaj  stawia się przede wszystkim na samodzielność. Nasz plan zajęć będzie o wiele krótszy niż na polskiej uczelni. Zazwyczaj znajdą się w nim 2-4 przedmioty o wartości 5-15 punktów ECTS (podobnie jak w innych krajach musimy zebrać ich 30 w semestrze). W zależności od kierunku możemy spodziewać się zajęć z przedmiotu 1-2 razy w tygodniu i będą one miały formę ćwiczeń lub wykładów. Przed każdym z nich student dostaje sporą dawkę materiału do opanowania, ponieważ na zajęciach zagadnienia są raczej pogłębiane, niż tłumaczone od podstaw. 

Czy są testy, kolokwia i egzaminy?

W trakcie semestru nie piszemy zazwyczaj testów ani wejściówek. Mamy za to do przygotowania obowiązkowe projekty albo dłuższe eseje. Wiedzę sprawdza się tak naprawdę dopiero podczas sesji egzaminacyjnej, która odbywa się na końcu każdego semestru. Miejscem spotkań norweskich studentów po zajęciach jest biblioteka. Szczególnie w okresie sesji egzaminacyjnej warto zarezerwować sobie wcześniej biurko, nierzadko zdarza się bowiem, że nawet w największych budynkach nie ma wolnych miejsc! 

Czy studia w Norwegii są darmowe?

Zdobywanie wykształcenia w Norwegii jest bezpłatne, również na poziomie edukacji wyższej. Płacimy jedynie drobną opłatę semestralną, która wynosi około 400 koron. Do wyboru mamy 10 uniwersytetów oraz wiele szkół wyższych. 

Czy Polak może studiować w Norwegii?

Jakie wymagania musimy spełnić, żeby się tam dostać? Norwescy uczniowie rozpoczynają edukację na uczelni wyższej po ukończeniu profilu studieforberedende opplæring w liceum. Nie martwcie się, z polskim wykształceniem także możecie dostać się na studia w Norwegii! Wystarczy, że będziecie mieli ukończone liceum (lub technikum), zdaną maturę i udokumentujecie znajomość języka angielskiego i norweskiego na poziomie minimum B2. 

Pamiętajcie, że wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone na język norweski lub angielski. Niezbędne informacje znajdziecie na platformie Samordnaopptak, przez którą składacie wymagane świadectwa i zaświadczenia. Więcej o procesie aplikowania z polskim wykształceniem znajdziecie tutaj: https://www.samordnaopptak.no/info/utenlandsk_utdanning/polen/

Ile trwa rok akademicki w Norwegii?

Studia rozpoczynają się wcześniej niż w Polsce,  rok akademicki w Norwegii zaczyna się w połowie sierpnia i trwa do czerwca. Co ważne rekrutacja dla obcokrajowców  zaczyna się w styczniu i trwa do  marca każdego roku. Przerwa semestralna obejmuje okres od  grudnia do połowy stycznia.

Fadderuke, czyli studencka integracja

Studia rozpoczynamy od fadderuke czyli tygodnia powitalnego, podczas którego poznamy uczelnię, wykładowców, rówieśników, miasto i wszystko inne, co związane jest z życiem studenckim! Ten czas jest czymś szczególnym zwłaszcza dla studentów pierwszego roku i ma na celu integrację oraz pomoc w odnalezieniu się w nowym miejscu. Podczas fadderuke organizowane są przeróżne wydarzenia i imprezy studenckie, w których uczestniczą zazwyczaj studenci wszystkich roczników. Organizatorami są uczelnie oraz współpracujące z nimi organizacje studenckie znajdujące się w każdym mieście akademickim. Zajmują się one szeroko pojętym życiem studenckim – zapraszają na wydarzenia integracyjne, posiadają sieć stołówek w przystępnych dla studentów cenach, akademiki, studenckie przychodnie zdrowotne, księgarnie czy siłownie.  

Czy macie ochotę zapisać się na norweską uczelnię?
Jeśli myślicie o nauce języka norweskiego, mamy dla Was propozycję kursów!

Słowniczek tematyczny:

ei/en utdanning – wykształcenie
ei/en høyere utdanning – wykształcenie wyższe
gratis – bezpłatny
ei/en semesteravgift – opłata semestralna
et dokument – dokument
et vitnemål – świadectwo
et krav – wymaganie
et nivå – poziom
ei/en fadderuke – tydzień powitalny/integracyjny
en studentbolig – mieszkanie studenckie
et studenthus – akademik
ei/en kantine – stołówkaen
selvstendighet – samodzielność
et fag – przedmiot
ei/en undervisning – nauczanie
ei/en forelesning – wykład
et seminar – ćwiczenia, zajęcia praktyczne
en pult – biurko
en søknadsfrist – termin końcowy składania podań
å søke studieplass – ubiegać się o miejsce na studiach
å lese på biblioteket – uczyć się w bibliotece
å studere – studiować