Dawniej
Kursy norweskiego online.

Norskprøve – jak go zdać?

Na każdym kursie norweskiego prędzej czy później pada pytanie o oficjalne egzaminy z języka norweskiego.  W Norwegii taki oficjalny egzamin znajomości języka nazywa się Norskprøve. I zdecydowanie warto go zdać!

Istnieje wiele powodów, dla których warto podjąć wyzwanie i podejść do egzaminu Norskprøve. Po pierwsze, ten egzamin ocenia Twój poziom języka norweskiego i daje potwierdzenie umiejętności na danym poziomie, co może być przydatne przy szukaniu pracy lub aplikowaniu na studia w Norwegii. Po drugie, przygotowanie się do egzaminu norskprøve wymaga praktyki czytania, słuchania, pisania i mówienia po norwesku, co pozwala rozwijać umiejętności komunikacyjne w języku. Po trzecie, zdanie tego egzaminu ułatwi Ci integrację w społeczności norweskiej, umożliwiając lepszą komunikację i zrozumienie lokalnej kultury.

Poziomy, na których możesz zdawać Norskprøve

Norskprøve sprawdza znajomość norweskiego na wszystkich poziomach od A1 do B2, a nawet C1. Przy czym egzamin na poziomie C1 rządzi się on trochę innymi prawami, dlatego opiszę go osobno pod koniec tego tekstu.

Do wyboru jest wersja bokmål lub nynorsk. Egzamin składa się z czterech części: czytania, rozumienia ze słuchu, pisania i części ustnej. Przy zapisywaniu się na część pisemną i ustną zaznaczamy czy chcemy zdawać na poziomie A1-A2, A2-B1 albo B1-B2. Nie musimy tego zaznaczać zapisując się na test czytania i rozumienia ze słuchu. Przy wybieraniu odpowiedniego poziomu mogą być pomocne tzw. egenvurderingsskjemaer (szablony oceny własnej) dostępne na tej stronie.

Norskprøve zdaje się w Norwegii

Egzamin jest przeprowadzany w Norwegii przez gminne centra kompetencji. I chociaż zdaje się go w dużej mierze elektronicznie, odpowiadając na pytania wyświetlane na ekranie komputera, to nie ma możliwości zdania go poza granicami Norwegii! Mało tego, jeżeli nie jesteś norweskim rezydentem, to jedynym miejscem, w którym możesz podejść do tego egzaminu jest Trondheim Voksenopplæring.

Jak przebiega egzamin Norskprøve?

Test języka norweskiego składa się z czterech części:

  • Test czytania (do 75 minut)
  • Test słuchania (30-60 minut)
  • Test pisania (90 minut dla poziomu A1-A2 i A2-B1, 120 minut dla poziomu B1-B2)
  • Test ustny (20-30 minut)

Egzamin ustny podzielony jest na część konwersacyjną oraz indywidualną i trwa od 20 do 30 minut. Zapisując się na ten egzamin wybierasz poziom na którym chcesz go zdawać: A1-A2, A2-B1 lub B1-B2. Na sali obecnych jest dwóch egzaminatorów, z których jeden moderuje rozmowę, a drugi ją ocenia.

Rejestracja

Przy rejestracji możesz wybrać, ile części egzaminu chcesz zdać. Po zapisaniu się, najpóźniej na 2 tygodnie przez egzaminem kandydat dostaje list z informacją o terminie (dzień i godzina) oraz miejscu egzaminu. Część ustana najczęściej odbywa się innego dnia, niż pozostałe części.

UWAGA! Rejestracja na kurs (nawet bez wniesienia opłaty) jest wiążąca i jeśli zrezygnujemy z przystąpienia do egzaminu w danym terminie, i tak będziemy  musieli za niego zapłacić.

Terminy

Egzamin nosrkprøve odbywa się 4 razy w roku – wiosną, latem, jesienią i zimą. Szczegółowe terminy można sprawdzić na stronie Kompetanse Norge oraz w gminie, w której chcemy zdawać. Zapisy na poszczególne terminy są uruchamiane miesiąc wcześniej i trwają krótko – tylko 5 dni, do wyczerpania miejsc. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z wyniku i uważamy, że przy ocenie naszego egzaminu został zrobiony jakiś błąd – mamy miesiąc, żeby się odwołać.

Cena

Każda gmina w Norwegii ustala swoją cenę za egzamin Norskprøve. Cena może się znacząco różnić w zależności od gminy. Czasem będzie to 300 NOK, a czasem nawet 2200 NOK. W pewnych sytuacjach jest możliwe zdawanie tego egzaminu bez opłat – na przykład jeżeli jest się zobowiązanym do nauki norweskiego. 

Przygotowanie do egzaminu Norskprøve

Kiedy już osiągniesz poziom znajomości języka norweskiego i zechcesz to potwierdzić zdanym egzaminem, warto rozwiązywać przykładowe zadania z wcześniejszych edycji egzaminu. Polecam materiały pomocnicze przydatne podczas przygotowywania się do tego egzaminu: LearnNow.no (instrukcje po polsku!).
W Szkole norweskiego HeiHei kładziemy duży nacisk na przygotowanie naszych kursantów do egzaminu Norskprøve. Dlatego na każdym kursie grupowym omawiamy przykładowe zadania z danego poziomu. Stworzyliśmy też dedykowane kursy indywidualne i grupowe dla osób, które chcą zdawać ten egzamin. 

Wyniki i certyfikat

Poszczególne części egzaminu oceniane są poziomami, np.: „poniżej A1”, „A1”, „A2” i „B1”. Co ciekawe, istnieje możliwość uzyskania lepszego lub gorszego wyniku niż ten, na który się zapisaliśmy.  Certyfikat z wynikami wysyłany jest mailem i pocztą do 6 tygodni od daty zdawania egzaminu.

Norskprøve na poziomie C1 – akademicki norweski

Test znajomości języka norweskiego na najwyższym możliwym poziomie C1 rządzi się trochę innymi prawami. Pojawiają się na nim wyłącznie zadania z poziomu C1. Składa się on z dwóch części: testu rozumienia ze słuchu i pisania (trwającego 2,5 godziny) oraz testu rozumienia czytania i komunikacji ustnej (która trwa około 45 minut). Są tylko dwa możliwe rezultaty tego egzaminu – albo się go zdaje, albo nie. Nie ma możliwości potwierdzenia tym egzaminem znajomości norweskiego na niższych poziomach.

Szkoła Norweskigo HeiHei życzy powodzenia wszystkim zdającym Norskprøve!