Norskprøve – jak go zdać?

Norskprove egzamin z języka norweskiego certtfikat

Na każdym kursie norweskiego pada pytanie o oficjalne egzaminy z języka norweskiego.  W Norwegii taki oficjalny egzamin znajomości języka nazywa się Norskprøve. I zdecydowanie warto go zdać!

Jeżeli planujesz zamieszkać w Norwegii, to z pewnością warto podjąć wyzwanie i podejść do egzaminu Norskprøve. Zdanie go otworzy Ci wiele możliwości i ułatwi Ci integrację z norweskim społeczeństwem.

Do czego przydaje się Norskprøve?

Zdanie egzaminu Norskprøve  przyda się w takich sytuacjach jak:

  • poszukiwanie pracy – dla wielu pracodawców będzie to najbardziej miarodajny dowód Twoich kompetencji języków; są również zawody, gdzie posiadanie takiego certyfikatu jest wprost wymagane,
  • studia w Norwegii –  zdanie Norskprøve na poziomie B2 otwiera możliwość studiowania w języku norweskim,
  • ubieganie się o pobyt stały w Norwegii albo o norweskie obywatelstwo – Norskprøve stanowi jeden ze sposobów wykazania odpowiedniej znajomości języka norweskiego.

Poziomy, na których możesz zdawać Norskprøve

Norskprøve sprawdza znajomość norweskiego na wszystkich poziomach od A1 do B2, a nawet C1. Przy czym egzamin na poziomie C1 rządzi się on trochę innymi prawami, dlatego opiszę go osobno pod koniec tego tekstu.

Do wyboru jest wersja bokmål lub nynorsk. Egzamin składa się z czterech części: czytania, rozumienia ze słuchu, pisania i części ustnej. Przy zapisywaniu się na część pisemną i ustną zaznaczamy czy chcemy zdawać na poziomie A1-A2, A2-B1 albo B1-B2. Jednak nie musimy tego zaznaczać zapisując się na test czytania i rozumienia ze słuchu. Przy wybieraniu odpowiedniego poziomu mogą być pomocne tzw. egenvurderingsskjemaer (szablony oceny własnej) dostępne na tej stronie.

Norskprøve zdaje się w Norwegii

Egzamin przeprowadzają w Norwegii gminne centra kompetencji. I chociaż zdaje się go w dużej mierze elektronicznie, odpowiadając na pytania wyświetlane na ekranie komputera, to nie ma możliwości zdania go poza granicami Norwegii! Jeżeli nie jesteś norweskim rezydentem, to jedynymi miejscami, w których możesz podejść do tego egzaminu są Trondheim Voksenopplæring, Folkeuniversitetet Asker oraz Voksenopplæringen w Øvre Eiker kommune. Przynajmniej takie są informacje oficjalne, ale mamy sygnały, że osoby niebędące rezydentami mogą podejść do egzaminu również w innych miejscach w Norwegii. Dlatego wymaga to bezpośredniego kontaktu z takim centrum egzaminacyjnym i uzyskania na to zgody.

Jak przebiega egzamin Norskprøve?

Test języka norweskiego składa się z czterech części:

  • Test czytania (do 75 minut)
  • Test słuchania (30-60 minut)
  • Test pisania (90 minut dla poziomu A1-A2 i A2-B1, 120 minut dla poziomu B1-B2)
  • Test ustny (20-30 minut)

Egzamin ustny składa się z części konwersacyjnej i indywidualnej i trwa od 20 do 30 minut. Zapisując się na ten egzamin wybierasz poziom na którym chcesz go zdawać: A1-A2, A2-B1 lub B1-B2. Na sali obecnych jest dwóch egzaminatorów, z których jeden moderuje rozmowę, a drugi ją ocenia.

Rejestracja

Przy rejestracji możesz wybrać, ile części egzaminu chcesz zdać. Po zapisaniu się, najpóźniej na 2 tygodnie przez egzaminem, kandydat dostaje list z informacją o terminie (dzień i godzina) oraz miejscu egzaminu. Część ustana najczęściej odbywa się innego dnia, niż pozostałe części.

UWAGA! Rejestracja na kurs (nawet bez wniesienia opłaty) jest wiążąca i jeśli zrezygnujemy z przystąpienia do egzaminu w danym terminie, i tak będziemy  musieli za niego zapłacić.

Terminy

Egzamin Nosrkprøve przeprowadza się 4 razy w roku – wiosną, latem, jesienią i zimą. Szczegółowe terminy można sprawdzić na stronie Kompetanse Norge oraz w gminie, w której chcemy zdawać. Zapisy na poszczególne terminy są uruchamiane miesiąc wcześniej i trwają krótko – tylko 5 dni, do wyczerpania miejsc. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z wyniku i uważamy, że przy ocenie naszego egzaminu popełniono błąd – mamy miesiąc, żeby się odwołać.

Cena

Każda gmina w Norwegii ustala swoją cenę za egzamin Norskprøve. Cena może się znacząco różnić w zależności od gminy. Czasem będzie to 300 NOK, a czasem nawet 2200 NOK. W pewnych sytuacjach możesz zdawać ten egzamin bez opłat – na przykład jeżeli jest się zobowiązanym do nauki norweskiego. 

Wyniki i certyfikat

Poszczególne części egzaminu oceniane są poziomami, np.: „poniżej A1”, „A1”, „A2” i „B1”. Co ciekawe, istnieje możliwość uzyskania lepszego lub gorszego wyniku niż ten, na który się zapisaliśmy.  Certyfikat z wynikami wysyłany jest mailem i pocztą do 6 tygodni od daty zdawania egzaminu.

Norskprøve na poziomie C1 – akademicki norweski

Test znajomości języka norweskiego na najwyższym możliwym poziomie C1 rządzi się trochę innymi prawami. Pojawiają się na nim wyłącznie zadania z poziomu C1. Składa się on z dwóch części: testu rozumienia ze słuchu i pisania (trwającego 2,5 godziny) oraz testu rozumienia czytania i komunikacji ustnej (która trwa około 45 minut). Są tylko dwa możliwe rezultaty tego egzaminu – albo się go zdaje, albo nie. Nie ma możliwości potwierdzenia tym egzaminem znajomości norweskiego na niższych poziomach.

Pomożemy Ci przygotować się do Norskprøve!

W Szkole Norweskiego HeiHei kładziemy duży nacisk na przygotowanie naszych kursantów do egzaminu Norskprøve. Dlatego na każdym kursie grupowym omawiamy przykładowe zadania z danego poziomu. 

Kady z naszych kursów jest dopasowany do poziomów Norskprøve! Na platformie e-learningowej do poziomów A1 i A2 masz do dyspozycji przykładowe zestawy zadań egzaminacyjnych. 

Stworzyliśmy też dedykowane kursy indywidualne i grupowe dla osób, które chcą zdawać ten egzamin. Rozwiązuj testy, ćwicz pisanie, słuchanie i mówienie – tak, jak będą tego wymagać na egzaminie! Terminy kursów grupowych są dopasowane do poszczególnych edycji egzaminu. 

Zobacz opinię naszej Kursantki na temat przygotowania do egzaminu z HeiHei!

Hej,

Ukończyłam kurs B1-1 i B1-2 u lektorki Wiktorii. Nieśmiało marzyłam o zdaniu Norskprøve na poziomie A2. Wykupiłam bilety do Oslo, zapłaciłam za wszystkie części egzaminu i podeszłam do niego właśnie na poziomie A1-A2. Tego się nie spodziewałam! Na egzaminie ustnym zostałam poproszona o powrót do sali celem zadania mi kilku pytań, abym mogła uzyskać poziom B1. Pisemny, czytanie, słuchanie? Po tych kursach rozumiałam prawie wszystko i uwaga – zdałam słuchanie i czytanie na poziom B2. Dziękuję Wiktorii i dziękuję Hei Hei. Wracam do Was po więcej! Karolina Zawadzka