Wizyta u lekarza w Norwegii

Nauka norweskiego Wizyta u lekarza

Wizyty u lekarza nie należą do przyjemnych sytuacji, ale czasem są konieczne. Jeżeli i Was czeka wizyta u lekarza w Norwegii, koniecznie przeczytajcie ten wpis! Dowiecie się z niego jak dogadać się z lekarzem w Norwegii.

Dokąd się udać? 

Jeżeli źle się czujemy i potrzebujemy skonsultować się z lekarzem rodzinnym (en fastlege), to powinniśmy umówić wizytę (å bestille en time) w przychodni (et legesenter). Podczas wizyty lekarz zaprosi nas do gabinetu (et legekontor), w którym przeprowadzi wywiad i wykona odpowiednie badanie (en undersøkelse). W nagłych przypadkach warto zadzwonić po karetkę (å ringe etter ambulanse) lub samodzielnie udać się na pogotowie ratunkowe (en legevakt). 

Czy każda wizyta u lekarza w Norwegii jest płatna?

W przeciwieństwie do polskiego systemu opieki zdrowotnej, w Norwegii usługę lekarską obejmuje opłata egenandel (wkład własny). Wynosi ona około 150-200 NOK. Jest obowiązkowa, ale obywatele, którzy w ciągu roku przekroczą sumę 2900 NOK (dane z 2022, suma zmienia się co roku), otrzymują frikort, czyli zwolnienie z opłaty. 

Pytania i odpowiedzi 

Na wizycie u lekarza w Norwegii (en legetime) usłyszymy na pewno wiele pytań odnośnie naszego zdrowia.

Najczęściej zadawane z nich to:
Hva er i veien med deg? (Co się dzieje? / Co jest nie tak?)
Hva feiler det deg? (Co Ci dolega?),
Hvordan føler du deg? (Jak się czujesz?)
Hvor har du vondt? (Gdzie Cię boli?)
Har du vondt i…
(Czy boli Cię…?)
Verker det? (Czy to boli?)
Hvilke symptomer har du? (Jakie masz objawy?)  
Har du feber? (Czy masz gorączkę?)
Hoster du? (Czy kaszlesz?)

Na te pytania możemy odpowiedzieć:
Jeg føler meg dårlig (Źle się czuję)
Jeg har vondt i... (Boli mnie…)
Jeg er varm, og føler meg syk. (Jest mi gorąco i czuję się chory/a)
Jeg har feber og hoster (Mam gorączkę i kaszlę)  

Jeśli zastanawiacie się jak poradzić sobie w innych sytuacjach dnia codziennego w Norwegii, to polecamy Wam nasz wpis o wizycie u fryzjera.

Diagnoza… i co dalej? 

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, lekarz postawi zapewne diagnozę (å stille en diagnose). Dowiemy się czy jesteśmy tylko przeziębieni (forkjølet), mamy grypę (en influensa), covid (en korona), zapalenie płuc (en lungebetennelse), zatrucie pokarmowe (en matforgiftning). Przepisze nam też receptę na leki (å skrive ut en resept). Lekarz może nam także polecić leki przeciwbólowe nie na receptę (reseptfrie smertestillende medisiner) i doradzić dawkowanie (en dosering). Zazwyczaj dostaniemy tabletki (piller/tabletter), syrop na kaszel (en hostesaft), maść (en salve), tabletki nasenne (sovetabletter), tabletki na gardło (halstabletter), czy krople, np. do oczu (øyedråper).

Jeśli to konieczne, lekarz sprawdzi nam ciśnienie krwi (et blodtrykk). Czasem wizyta u lekarza w Norwegii kończy się skierowaniem nas na badanie krwi (en blodprøve), badanie moczu (en urinprøve), prześwietlenie (et røntgenbilde), czy inne badania. 

Wizyta u lekarza w Norwegii w czasach koronawirusa

Norwegii również nie ominęła pandemia koronawirusa (koronapandemien), dlatego podejście do wizyt lekarskich znacznie się zmieniło. Popularność zyskały wizyty zdalne przez Internet (en digital legetime), np. poprzez rozmowę z kamerką (en videosamtale / en videokonsultasjon) lub w postaci rozmowy telefonicznej (en telefonkonsultasjon). Coraz więcej osób nosi także maski (et munnbind) oraz utrzymuje odległość od innych (å holde avstand) jeśli mają objawy choroby. Wzrosła także świadomość na temat szczepień (en vaksine) nie tylko przeciwko koronawirusowi, ale także przeciwko innym chorobom zakaźnym (en smittsom sykdom).  

Mamy nadzieję, że ten wpis sprawi, że wizyta u lekarza w Norwegii nie będzie już taka straszna!