Fryzjer w Norwegii – koniecznie przeczytaj ten wpis przed wizytą!

Język norweski Wizyta u fryzjera nauka norweskiego

Jeśli lubicie dbać o swoje włosy (et hår), albo po prostu potrzebujecie odświeżenia fryzury (en frisyre), to na pewno nie raz byliście u fryzjera (en frisør). W tym wpisie znajdziecie przydatne słownictwo, dzięki któremu na fotelu fryzjerskim w Norwegii będziecie mogli w pełni się zrelaksować. Koniec ze stresem czy fryzjer w Norwegii dobrze Was zrozumiał! 

Jakie usługi świadczy fryzjer w Norwegii?

Przeglądając ofertę salonu fryzjerskiego (en frisørsalong), do którego się wybierzemy, na pewno znajdziemy wiele zabiegów (en behandling). Oferują one zazwyczaj nie tylko cięcie (en hårklipp), ale także pielęgnację (en pleiebehandling), farbowanie (en fargebehandling), czy stylizację (en styling). Oprócz klasycznego cięcia z umyciem i wysuszeniem (klipp, vask og føn), możemy poprosić o skrócenie włosów maszynką (en maskinklipp), ścięcie grzywki (en lugg), czy proste podcięcie (en enkel stuss). Fryzjer w Norwegii możem nam je pofarbować (å farge) w całości na jeden kolor (hel farge), sam odrost (en ettervekst), zrobić pasemka (striper), rozjaśnić (å bleke). Mężczyźni mogą także poprosić o podcięcie brody (en skjeggstuss). Piękną fryzurą pochwal się na Facebooku!

Jak możemy opisać nasze włosy po norwesku?

Jedni mają włosy długie (langt hår), inni średniej długości (medium hår) lub krótkie (kort hår). Jeśli mamy ich dużo, są one grube (tykt hår) lub przeciwnie – cienkie (tynt hår). Ze względu na kolor możemy opisać nasze włosy jako ciemne (mørkt), brązowe (brunt), czarne (svart hår), jasne (lyst), blond (blondt), rude (rødt), czy siwe (grått). Ze względu na strukturę mogą być proste (rett hår), falowane (bølget) lub po prostu kręcone (krøllet), uczesane w kitkę (en hestehale), koka (en hårknute), warkocz (ei flette) lub rozpuszczone (løst). Niektórzy jednak włosów nie mają wcale, powiedzą więc, że są skallet, czyli łysi. 🙂

Akcesoria i kosmetyki do włosów

Dbanie o zdrowe i piękne włosy to nie tylko regularne wizyty u fryzjera, ale w dużej mierze to, co robimy w domu! Zacznijmy od szamponu (en hårsjampo), nałóżmy odżywkę (en hårbalsam), maskę (en hårmaske) oraz olejek (en hårolje). A jak nazywają się po norwesku akcesoria, których możemy używać do stylizacji? Najpopularniejsze z nich to oczywiście szczotka (en hårbørste), grzebień (en kam), suszarka (et hårtørker), prostownica (en rettetang), i lokówka (en krølltang). Uroku doda nam także spinka (en hårspenne), klamra (en hårklemme), opaska (et hårbånd), czy kokarda (en sløyfe) wpięta we włosy! A jeśli na co dzień stawiacie po prostu na wygodę, to podstawowym elementem w Waszej torebce jest zapewne en hårstrikk, czyli gumka do włosów.

Fryzjer w Norwegii – czy byliście już z wizytą?