O Halloween w Norwegii

Halloween w Norwegii

Jeśli jesień to Wasza ulubiona pora roku albo po prostu lubicie przebierać się i robić psikusy – Halloween jest pewnie jednym z Waszych ulubionych dni! W takim razie koniecznie przeczytajcie, jak obchodzi się Halloween w Norwegii i poznajcie słownictwo, dzięki któremu zabłyśniecie opowiadając znajomym o swoim halloweenowym wieczorze!

Inspiracja do świętowania Halloween w Norwegii

Odpowiednikiem amerykańskiej nazwy Halloween jest norweskie słowo allehelgensaften, czyli wigilia dnia Wszystkich Świętych (allehelgensdag), obchodzonego w Norwegii w pierwszą niedzielę listopada. Chociaż Halloween jest świętowane w USA od około 150 lat, tradycja przybyła do Norwegii stosunkowo niedawno. Inspiracją do przebierania się w upiorne kostiumy i strojenia domów były dla norweskiej młodzieży filmy z serii o Harrym Potterze, które ukazały się po roku 2001. 

Najstraszniejsze przebrania

Halloween w Norwegii to dzień, w którym można wykazać się swoją kreatywność poprzez rozmaite przebrania. Najpopularniejsze z nich to duch (et spøkelse), wampir (en vampyr), czarownica (ei heks), szkielet (et skjelett), mumia (ei mumie) albo po prostu potwór (et monster). W ich otoczeniu możemy często zobaczyć pająka (en edderkopp), czarnego kota (en svart katt), czy nietoperza (en flaggermus). Mimo, że to głównie najmłodsi są fanami świętowania Halloween (en halloweenfeiring), na ulicach norweskich miast spotkać możemy coraz więcej dorosłych przebranych w przerażające kostiumy (et kostyme).  

Jeśli halloweenowe słownictwo Cię zainteresowało to jeszcze więcej ciekawych wyrażeń po norwesku znajdziesz na naszym Quizlecie.

Slik pynter vi huset, czyli tak stroimy dom 

Przebieranie się w upiorne stroje nie każdemu przypada do gustu, ale przystrojenie domu w halloweenowe ozdoby ma zdecydowanie więcej zwolenników! To nie tylko jednodniowa zabawa, a jesienny klimat towarzyszący nam przez długi czas. Motywem przewodnim jest oczywiście krew (et blod) oraz strach (en angst) . W październiku przed domami pojawiają się więc pajęczyny (et spindelvev), trumny (ei kiste), lampiony z dyni (ei gresskarlykt), czaszki (en hodeskalle) oraz wszelakie potwory (et uhyre). Im bardziej straszny (skummel), dziki (vill), przerażający (nifs), czy magiczny (magisk) efekt osiągnięmy – tym lepiej! 

Knask eller knep, czyli cukierek albo psikus 

Kiedy już mamy idealny kostium, a nasz dom wygląda jak z horroru, nadchodzi czas na świętowanie! Co możemy więc robić w ten ciemny (mørk), ponury (dyster) wieczór Halloween w Norwegii? 

Najbardziej znaną tradycją jest oczywiście knask eller knep, czyli cukierek albo psikus. Tego dnia możemy spodziewać się, że ktoś zapuka do naszych drzwi (å banke på døra) i wypowie te słowa! Jeżeli nie damy mu słodyczy (et godteri) to możemy przerazić się (å skremme seg), gdy rano otworzymy nasze drzwi i zobaczymy na czym psikus polegał. 

Jeżeli jeszcze nie wystawiliśmy przed dom lampionu z dyni (ei gresskarlykt) to możemy spędzić czas z przyjaciółmi organizując mały konkurs na najlepszy lampion. Mrocznego nastroju (en skummel stemning) nada także oglądanie horrorów (å se på skrekkfilmer) lub przewidywanie przyszłości (å forutse framtiden) za pomocą kart czy wosku. Jeżeli jednak jesteście przesądni (å være overtroisk), lub wierzycie w duchy (å tro på spøkelser) to polecamy pozostać przy ozdobach z dyni! 

Kler du deg ut i år? Feirer du allehelgensaften? Przebierasz się w tym roku? Świętujesz Halloween? 

Jeżeli zostałeś zaproszony na imprezę halooweenową w Norwegii – koniecznie sprawdź nasz wpis o tym jak się zachowywać w Norwegii przy stole.