Na basenie w Norwegii

Akcesoria do pływania wizyta na norweskim basenie

Jeśli uwielbiacie pływać to często pewnie chodzicie na basen. Przyjrzymy się dzisiaj jakie słownictwo jest ważne, gdy spędzamy czas na basenie w Norwegii! 

Pakownie torby

Gdy pakujemy torbę (en bag) na basen (ei/en svømmehall/et svømmebasseng) najważniejszy jest oczywiście ubiór odpowiedni do kąpania się (et badetøy). Panie mają do wyboru jednoczęściowy strój kąpielowy (ei/en badedrakt) lub dwuczęściowe bikini (en bikini) składające się z góry (en bikinitopp) i majtek bikini (ei/en bikinitruse lub en bikiniunderdel). Panowie natomiast kąpielówki (ei/en badebukse lub en badeshorts). Warto zapakować także klapki kąpielowe (badesandaler) lub japonki (flippfloper), ręcznik (et badehåndkle), czepek (ei/en badehette), rękawki (armringer) czy okularki pływackie (svømmebriller).

Przygotowanie

Kiedy dotrzecie na basen, zaczniecie zapewne od kupna biletu (å kjøpe bilett). Może to być np. bilet jednorazowy (en enkel inngangsbillett) lub karnet (et klippekort). Następnie udacie się do szatni (en garderobe), żeby się przebrać (å skifte). Po krótkim prysznicu (en kort dusj) i rozgrzewce (ei/en oppvarming) możemy rozpocząć trening (ei/en trening)!

Lubisz sport? Polecamy Ci nasz wpis Z wizytą na siłowni w Norwegii 

Na basenie

Basen (et basseng) podzielony jest na tory (en bane) oddzielone linami (et badetau), a na końcu każdego toru znajduje się słupek startowy, z którego możemy wskoczyć do wody (å hoppe i vannet). Odważniejsi mogą także zdecydować się na skoki z wieży do skoków (et stupetårn). Jeśli chcecie spróbować, ale jesteście początkujący (en nybegynner) i nie potraficie jeszcze dobrze pływać (å svømme) to nie macie się czego obawiać – nad Waszym bezpieczeństwem cały czas czuwa ratownik (ei/en badevakt)!

Style pływackie

Pływanie zalicza się do ćwiczeń ogólnorozwojowych (generelle utviklingsøvelser), dlatego warto rozpocząć naukę od najmłodszych lat. Gdy już wskoczymy do wody, mamy wiele stylów pływackich (en svømmeteknikk) do wyboru. Także w Norwegii, najbardziej powszechne jest pływanie kraulem (krål/crawl lub frisvømming), grzbietem (ryggsvømming), motylkiem (butterflysvømming) czy żabką (brystsvømming). Oprócz tradycyjnego pływania warto też trenować nurkowanie (ei/en dykking, å dykke). Tego wszystkiego możemy nauczyć się w szkółce pływackiej (en svømmeskole). Po zakończonym treningu pamiętajmy o wzięciu prysznica (å dusje) w celu zmycia z siebie chloru (klor) zawartego w wodzie. 

Liker dere å svømme? Lubicie pływać?

Bislet - kultowy basen w Oslo

W Norwegii znajdziecie wiele świetnych basenów, ale my polecamy szczególnie jeden z nich, czyli Bislet w Oslo. To miejsce, w którym mieszkańcy stolicy Norwegii mogą pływać już od ponad 100 lat! Basen został wielokrotnie odnowiony i spełnia wszelkie standardy nowoczesnej pływalni. Jednak wiele oryginalnych elementów wystroju zachowano, co tworzy wyjątkowy klimat. Dodatkowo znajdziecie tam przyjemną strefę spa i siłownię. Dlatego serdecznie polecamy to miejsce! Więcej informacji znajdziesz na stronie tej pływalni: https://www.bisletbadogtrening.no/