Trening na siłowni w Norwegii

Ludzie na siłowni siłownia po norwesku kursy norweskiego

Wielu kursantów na pytanie Hva gjør du i fritida? (Co robisz w czasie wolnym?) odpowiada nam podczas kursu, że trenują na siłowni. Wybierasz się na trening na siłowni w Norwegii?  Koniecznie przeczytaj ten wpis, a znacznie łatwiej będzie Ci się tam dogadać! 

Idę na trening! (Jeg skal på trening!)

Zanim udamy się na siłownię, pakujemy torbę (å pakke bagen), a do niej wygodne, sportowe buty (joggesko) i ubrania sportowe (treningsklær). Zazwyczaj bierzemy ze sobą koszulkę (en t-skjorte), legginsy (en leggings) lub krótkie spodenki (en shorts/en kortbukse), bluzę (en hettegenser). Panie spakują zapewne także biustonosz sportowy (en sports-bh). Oprócz ubrań przyda nam się bidon z wodą (ei/en drikkeflaske), ręcznik (et håndkle), rękawiczki do ciężarów (vektløfterhansker) i słuchawki (øretelefoner). Z tak spakowaną torbą możemy udać się na siłownię! (en treningsstudio/et treningssenter

Rozgrzewka (Oppvarming)

Każdy trening powinniśmy rozpocząć od rozgrzania się (å varme opp). Zazwyczaj zaczniemy na strefie maszyn do cardio (kondisjonsapparater), np. na bieżni (en tredemølle), orbitreku (en ellipsemaskin), rowerku stacjonarnym (en ergometersykkel) lub do spinningu (en spinningssykkel), stepie (en stepmaskin), czy ergometrze wioślarskim (en romaskin). Następnie możemy rozciągnąć mięśnie (å strekke musklene) i rozpocząć trening! Jeśli jednak nie wiemy od czego zacząć, warto umówić się na trening z trenerem personalnym (en personlig trener/en PT), bądź udać się na zajęcia grupowe (en gruppetime). Na siłowni w Norwegii obowiązują zazwyczaj zapisy na zajęcia grupowe (en booking), warto wcześniej sprawdzić plan zajęć (en timeplan) i wolne miejsca (ledige plasser)!

Trening na siłowni w Norwegii to Twoje postanowienie noworoczne? Sprawdź ten wpis! 

Rodzaje treningu (Treningstyper)

Większość osób idzie na siłownię trenować siłowo (en styrketrening), np. podnosić ciężary (å løfte vekter). Istnieją też jednak inne rodzaje treningu, np. trening wytrzymałościowy (en utholdenhetstrening), trening mobilności (en bevegelighetstrening), trening rozciągający (en tøyetrening). W zależności od naszego celu (et mål), wybierzemy inny program treningowy (et treningsprogram), np. trening całego ciała (et helkroppsprogram) lub trening split (et splittprogram) podzielony na różne jednostki, takie jak trening góry (en overkroppstrening) i trening dołu (en underkroppstrening). Ważne jest dostosowanie intensywności ćwiczeń (en treningsintensitet) do naszych możliwości, tak aby nie doprowadzić do przetrenowania (en overtrening). Jego objawy (symptomer) to między innymi zmęczenie (en tretthet), mocne bicie serca (en hjertebank) i podniesione tętno spoczynkowe (en økt hvilepuls). 

Sprzęt i ćwiczenia (Sportsutstyr og øvelser)

Trening na siłowni w Norwegii możemy wykonywać ćwiczenia na maszynach (maskinøvelser) bądź ćwiczenia na wolnych ciężarach (frivektsøvelser). Do najpopularniejszych należą przysiady (en knebøying), martwy ciąg (et markløft), wyciskanie (en benkpress), czy podciąganie (pullups). Do ćwiczeń przydadzą nam się hantle (manualer), sztanga (en vektstang) z talerzami (ei vektskive), ławeczka do ćwiczeń (en treningsbenk), skakanka (et hoppetau), piłka (en ball), mata do ćwiczeń (en treningsmatte) i oczywiście odrobina motywacji (en motivasjon)😉. 

Har dere allerede vært på trenigssenter i Norge? A Wy byliście już na siłowni w Norwegii?