Król w tramwaju, czyli norweska rodzina królewska

Oczy całego świata są aktualnie zwrócone ku Wielkiej Brytanii, gdzie właśnie odbył się pogrzeb Królowej Elżbiety II. O brytyjskiej rodzinie królewskiej słyszał każdy z nas, ale czy wiedzieliście, że Norwegia ma również swojego monarchę? Co ciekawe, norweska rodzina królewska jest spokrewniona z Windsorami!

Czym zajmuje się norweski król?

Przenieśmy się więc do Norwegii, gdzie na tronie od 1991 zasiada król Harald V z dynastii Glücksburgów. Jego obowiązki mają charakter głównie reprezentacyjny i ceremonialny, na przykład każdej jesieni uroczyście otwiera posiedzenie parlamentu. Ponadto Harald V jest głównodowodzącym norweskich sił zbrojnych. Aż do 2012 r. król pełnił również funkcję formalnej głowy Kościoła Norwegii.

O więzach rodzinnych słów kilka

Żoną króla Haralda V jest Sonja Haraldsen, która wywodzi się ze zwykłej norweskiej rodziny. Jak możecie się domyślić, małżeństwu był przeciwny ojciec Haralda V, ówczesny król Olaf V, lecz… Harald postawił na swoim i tym samym zapoczątkował luzowanie zasad obowiązujących na norweskim dworze.

Para królewska ma dwójkę dzieci – księżniczkę Martę Ludwikę (która dostała imię po swojej babci, królowej Marcie), oraz księcia Haakona Magnusa, który jest następcą tronu. Haakon poszedł w ślady ojca i ożenił się z kobietą nie mającą arystokratycznych korzeni. Gdy się poznali, Mette-Marit miała już syna z poprzednim partnerem, który w dodatku zamieszany był w handel narkotykami. Ich związek wywołał spore kontrowersje wśród Norwegów! Zwłaszcza, że książę zamieszkał z wybranką swego serca jeszcze przed ślubem.

Za co Norwegowie uwielbiają Haralda V?

Norweska rodzina królewska zdecydowanie odbiega od stereotypu sztywnych monarchów. Nie mówimy tu tylko o wiązaniu się z osobami spoza kręgów arystokratycznych, ale o podejściu do poddanych. Król Harald na każdym kroku podkreśla, że jest “jednym z nich”. Jest też ogromnym miłośnikiem sportów wodnych (czym zaraża również swoją rodzinę), a za młodu trzykrotnie reprezentował Norwegię na Igrzyskach Olimpijskich w żeglarstwie! Podtrzymuje w ten sposób tradycje rodzinne, gdyż jego ojciec król Olav V w 1928 zdobył w tej konkurencji złoto olimpijskie. Sympatię wzbudza także jego troska o poddanych. Po zbrodni na wyspie Utøya osobiście odwiedził ocalałych w hotelu, a podczas ceremonii pogrzebowej nie ukrywał łez. Mottem Haralda V (jak również jego ojca i dziadka, czyli dwóch poprzednich królów kraju) jest Alt for Norge, czyli Wszystko dla Norwegii.

“Wszyscy jesteśmy Norwegami”

To z pozoru banalne stwierdzenie ma dla wielu Norwegów ogromną wartość. Król otwarcie popiera równość, bez względu na płeć, orientację, wyznanie czy pochodzenie. Nic więc dziwnego, że każdego 17 maja, w święto narodowe Norwegii, tłumy gromadzą się przed Pałacem Królewskim w Oslo, aby zobaczyć króla machającego do poddanych z balkonu. Słowa królewskich przemówień noworocznych są powszechnie cytowane i zapadają w pamięć, na co dzień dodając otuchy wielu mieszkańcom kraju.

A czy Wam podoba się norweska rodzina królewska?

Słowniczek tematyczny:
en kongefamilie – rodzina królewska
en konge – król
en/ei dronning – królowa
en prins – książę
en kronprins – książę koronny
en/ei prinsesse – księżna / księżniczka
en/ei kronprisnsesse – księżna koronna
en trone – tron
å sitte på tronen – zasiadać na tronie
en/ei kongekrone – korona królewska
en slekt – ród
en nyttårstale – mowa noworoczna
Det kongelige slott – Pałac Królewski w Oslo

Kto jest kim?

Kongehuset – Dom Królewski
Kong Harald V – Król Harald V
Dronning Sonja – Królowa Sonja
Kronprins Haakon – Książę koronny Haakon
Kronprinsesse Mette-Marit – Księżna koronna Mette-Marit
Prinsesse Ingrid Alexandra – Księżniczka Ingryda Aleksandra

Kongefamilien – Rodzina Królewska
Prins Sverre Magnus – Książę Sverre Magnus (wnuk króla, syn księcia koronnego)
Marius Borg Høiby (przybrany syn księcia koronnego)
Prinsesse Märtha Louise – Księżniczka Marta Ludwika (córka króla)
Maud Angelica Behn (wnuczka króla, córka księżniczki Marty Ludwiki)
Leah Isadora Behn (wnuczka króla, córka księżniczki Marty Ludwiki)
Emma Tallulah Behn (wnuczka króla, córka księżniczki Marty Ludwiki)
Prinsesse Astrid – Księżniczka Astryda (siostra króla)