Jak podróżować po Norwegii?

Norwegia wyprawa w góry

Podróż po Norwegii może być doświadczeniem, które będziecie długo wspominać. Zarówno przeglądając zdjęcia, jak i… historię konta. Dlatego jeśli nie straszne Wam niskie temperatury i lubicie polować na bilety w okazyjnych cenach, to może skusi Was jesienna podróż po Norwegii? Oto kilka wskazówek, jak się przemieszczać po tym pięknym kraju.  

Opcja dla niezależnych – podróż samochodem po Norwegii

Wybierając podróż czterema kółkami zyskacie niezależność i bez problemu dostaniecie się nawet do najmniejszych miejscowości, gdzie nie dociera transport publiczny. Często to one są właśnie najbardziej urokliwe! Jadąc samochodem przygotujcie się na bujanie na zakrętach, bo drogi w Norwegii są na ogół bardzo kręte. Najbardziej znana z nich, Trollstigen (w języku polskim określana jako Droga Trolli) co roku przyciąga tysiące turystów. Nieopodal niej znajduje się punkt widokowy, z którego możemy podziwiać jej strome, wąskie serpentyny. Dla bezpieczeństwa podróżujących, droga jest zamykana od listopada do maja. Dokładne daty różnią się jednak każdego roku, warto więc wcześniej zaplanować wyjazd i sprawdzić możliwość przejazdu.

Typowe dla podróży samochodem po Norwegii są także długie tunele. Lærdalstunnelen w regionie Sogn og Fjordane mierzy aż 24,5 km i jest najdłuższym tunelem na świecie! Podróżowanie samochodem ma też pewien minus. W niektórych miejscach zmuszeni będziecie przeprawić się promem, co może zabrać Wam nieco czasu.

Podróż po Norwegii transportem publicznym

Jeżeli nie macie samochodu, możecie wybrać opcję podróży po Norwegii autobusem lub pociągiem (najpopularniejszy przewoźnik to Vy). Przejazd warto zaplanować z przynajmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Biletów na popularne trasy może zabraknąć, a im bliżej wyjazdu, tym ich ceny są wyższe. Najpopularniejszą trasą w Norwegii jest podróż pociągiem z Oslo do Bergen, która zapewnia widoki zapierające dech w piersiach! Obiecujemy, że nawet ulubiona książka i serial nie będą w stanie odwrócić Waszego wzroku od tego bajecznego krajobrazu. Nie dajcie się więc skusić niskim cenom biletów pociągu nocnego – ominie Was wtedy to niesamowite doświadczenie!

Z głową w chmurach

Mówi się, że jedynie 2% Norwegii to tereny zabudowane. Resztę kraju pokrywają lasy, jeziora i góry, co znacznie utrudnia podróże lądowe. Najszybszym środkiem transportu między południem, a północą jest więc samolot. Latanie między miastami jest w Norwegii czymś codziennym, również na krótszych trasach (np. Oslo – Bergen). Do dyspozycji mamy linie lotnicze takie jak Widerøe, Norwegian, Flyr czy SAS. Ceny biletów są często porównywalne do tych na autobus czy pociąg, bądź nawet bardziej korzystne.

Promem wzdłuż wybrzeża

Jeżeli nie zależy nam tak bardzo na czasie oraz nie podróżujemy budżetowo, to świetną opcją jest wybranie rejsu promem linią Hurtigruten (zwaną “Norweskim ekspresem wybrzeża”). Oferta obejmuje rejsy wzdłuż zachodniego i północnego wybrzeża Norwegii na trasie Bergen-Kirkenes, a pełna trasa z wyjazdem i powrotem do Bergen zajmuje 11 dni. Nie jest to niestety najtańsza opcja, gdyż ceny rejsów wahają się od 8 do 15 tysięcy koron. Można wybrać krótszy odcinek, co ma znaczny wpływ na obniżenie kosztów takiej morskiej wycieczki! A najtańszą opcją jest obejrzenie tego rejsu dzięki norweskiej slow TV, o której przeczytacie w tym wpisie.

God tur! 🙂

Słowniczek tematyczny:  

en bil – samochód
en biltur – wycieczka samochodowa
en buss – autobus
et fly – samolot
et tog – pociąg
en togstasjon – dworzec kolejowy
ei/en ferge – prom
et utsiktspunkt – punkt widokowy
et landskap – krajobraz
en sving – zakręt
et friluftslivnorweski zwyczaj aktywnego spędzania czasu na łonie przyrody
en reise – podróż
å reise – podróżować
å være på sightseeingtur – zwiedzać
å reise på lavbudsjett – podróżować budżetowo
å bestille biletter – rezerwować bilety

Zdjęcie – Kinga Kowalczyk