Bergenstesten – 9 najważniejszych pytań

Bergenstesten przez lata stanowił szczyt marzeń większości osób uczących się norweskiego, była to swoista wisienka na torcie po latach nauki. 

UWAGA! Poniższy wpis ma charakter wyłącznie archiwalny, gdyż Bergenstesten został zlikwidowany. Jego funkcję przejął egzamin Norskprøve, o którym piszemy tutaj. 

 

1. Co to jest Test Bergeński?

Bergenstesten, zwany również Test i norsk – høyere nivå, czyli „Test z języka norweskiego – poziom zaawansowany” to państwowy egzamin z języka norweskiego na poziomie B2/C1 składający się z dwóch osobnych części: pisemnej i ustnej. Stanowi on odpowiednik norweskiej matury, daje możliwość studiowania w Norwegii, wymagany jest też przez niektórych pracodawców. Innym oficjalnym egzaminem potwierdzającym znajomość języka norweskiego jest Norskprøve, o którym piszemy tutaj.

2. Kto powinien zdać ten egzamin?

Bergenstesten powinny zdać osoby chcące aplikować na studia w Norwegii, obywatele Norwegii, którzy ukończyli szkołę średnią za granicą, a także ci, którzy z różnych względów potrzebują oficjalnego potwierdzenia znajomości języka norweskiego na poziomie B2/C1, między innymi osoby szukające pracy w Norwegii w zawodach, w których wymagany jest ten egzamin (np. pracownicy medyczni).

3. Gdzie można zdawać Bergenstesten?

Na tę chwilę możemy zdawać test pisemny aż w 14 miastach w Norwegii, natomiast ustny w sześciu. W Polsce istnieje możliwość podejścia do tego egzaminu na Uniwersytecie Gdańskim, szczegóły znajdziesz tu.

4. Kiedy można go zdawać?

Pisemny Bergenstesten organizowany jest trzy razy w roku, a ustny dwa razy w roku. Datę najbliższego testu oraz termin zgłaszania się znajdziesz tutaj.

5. Ile kosztuje Bergenstesten?

Pisemny test kosztuje 2390,00 NOK, cena ustnego to 1090,00 NOK. Koszt testu zdawanego na Uniwersytecie Gdańskim to 3500 NOK plus 200 zł.

6. Jak wyglądają poszczególne części pisemnego Bergenstesten?

Test pisemny składa się z 5 części i trwa w sumie ok. 6 godzin z dłuższą przerwą.

  1. Pierwsza część to Leseforståelse, czyli rozumienie tekstu pisanego, która z kolei podzielona jest na trzy krótsze części. Będziemy musieli uzupełniać luki w tekście wybranymi słówkami i zwrotami oraz odpowiadać na pytania do dwóch tekstów. Czas: 60 minut.
  2. Druga część to Lytteforståelse, czyli rozumienie ze słuchu – wysłuchamy, uwaga! – tylko     jeden raz – 25 krótkich dialogów i wiadomości i będziemy musieli zaznaczyć przy każdym z nich jedną z trzech możliwych odpowiedzi. Czas: 30 minut.
  3. Trzecia część to Referat, tutaj usłyszymy dwa razy nagranie wywiadu i będziemy musieli streścić go pisemnie. Czas: 60 minut.
    Przerwa. Po trzech pierwszych częściach jest około godzinna przerwa, podczas której możemy coś zjeść i nabrać sił do dalszej pracy.
  4. Czwarta część to Grammatikk, ord og uttrykk, czyli Gramatyka, słownictwo i zwroty, tutaj dostajemy 30 par zdaniowych, w których należy uzupełnić zdanie B, w ten sposób, by jego znaczenie było (prawie) takie samo jak zdania A. Czas: 30 minut.
  5. Ostatnią część stanowi Stil, czyli wypracowanie. Mamy do wyboru dwa tematy i musimy na wybrany z nich napisać ok. 350 słów uzasadniając swoje zdanie. Czas: 120 minut.

7. Jak wygląda ustny test Bergenstesten?

Przede wszystkim jest dużo krótszy, niż pisemny, trwa ok. 30 minut. Podczas testu ustnego musimy najpierw krótko się przedstawić, wybrać temat rozmowy spośród kilku propozycji i wypowiedzieć się na dany temat uzasadniając swoje zdanie, następnie będziemy proszeni o opisanie kilku zdjęć. W trakcie egzaminu egzaminator zdaje kandydatowi dodatkowe pytania i prowadzi z nim rozmowę. Czasami też będziemy poproszeni o omówienie wykresu.

8. Jak otrzymujemy wyniki i oceny z egzaminu?

Wyniki testu pisanego otrzymujemy ok. 7 tygodniu po egzaminie, zaś testu ustnego najpóźniej w ciągu 14 dni od zdawania. Egzamin ten możemy zdać z jedną z dwóch ocen: Bestått, Zdany – z każdej części powinniśmy uzyskać minimum 50 % lub Godt bestått, Dobrze zdany, przynajmniej z trzech części powinniśmy uzyskać minimum 80%.

9. Jak przygotować się do Bergenstesten?

  1. Aby przygotować się do Bergenstesten radzimy po pierwsze zrobić cały kurs ogólny języka norweskiego od poziomu A1 do B2, na przykład grupowy kurs w Zoozanko 🙂
  2. Dopiero po przerobieniu podręczników zalecanych na poziomy A1, A2, B1 i B2, warto przystąpić do zadań, które przygotują nas do tego egzaminu. Bergenstesten ma swoją specyfikę, warto więc przerobić dostępne testy przykładowe. W ten sposób można poznać charakter zadań, z jakim będziemy się mierzyć podczas egzaminu.
  3. Dobrze jest jak najbardziej zanurzyć się w norweskim, czyli np. czytać norweskie wiadomości i artykuły, aby bliżej poznać język i idiomy. Warto też osłuchiwać się z językiem norweskim, na przykład słuchając norweskiego radia i podcastów lub oglądając norweskie filmy i seriale.
  4. Można też zapisać się na grupowy lub indywidualny kurs przygotowujący do takiego egzaminu. I tu znowu polecamy Zoozanko 🙂 Dowiemy się podczas niego o wielu cennych i praktycznych wskazówkach pomocnych podczas zdawania Bergenstesten.

Przygotowanie się do Bergenstesten jest praco- i czasochłonne, wymaga cierpliwości i wytrwałości. Jednak z doświadczenia wiemy, że zdanie go jest możliwe! Wielu naszych kursantów osiągnęło ten cel, co napawa nas dumą i stanowi największą satysfakcję!

Obecnie oficjalnym egzaminem jest Norskprøve – czy chcesz się dowiedzieć, jak go zdać? Koniecznie przeczytaj nasz wpis!