Zapewne każdy, kto interesuje się Norwegią i uczy się języka norweskiego, słyszał o friluftsliv. Czy wiecie, co kryje się pod tym słowem?
Friluftsliv - co to znaczy?
Jeśli rozbijemy friluftsliv na mniejsze cząstki, to uzyskamy aż 3 wyrazy: fri (wolne/świeże), luft (powietrze) oraz liv (życie). Zatem łatwo będzie nam wywnioskować, że friluftsliv to nic innego jak aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu! Słowo zostało użyte po raz pierwszy w XIX wieku w wierszu “Paa Vidderne” (Na szczytach gór) przez jednego z najbardziej znanych norweskich pisarzy, Henrika Ibsena, i na stałe zachowało się w norweskiej kulturze i tradycji!
Nie ma złej pogody
Tak jak wspomnieliśmy, friluftsliv to ważna część norweskiej tożsamości i kultury. Od małego norweskie dzieci uczone są szacunku do przyrody i spędzania czasu w naturalnym środowisku. Od czasu do czasu należy wyciszyć organizm i odpocząć od ekranu telefonu, komputera i otaczającego nas hałasu. Społeczeństwo norweskie jest bardzo aktywne. Zarówno najmłodsi, jak i ci starsi chętnie uprawiają sport i dbają o aktywność na świeżym powietrzu. Spacery nad jeziorem (innsjøtur), wycieczki górskie (fjelltur), przejażdżki rowerowe (sykkeltur), wyprawy na narty (skitur), łyżwy (skøyter), bieganie na dworze (jogging) – norweskie rodziny spędzające razem czas na aktywnym wypoczynku to codzienny widok. Norwegom nie jest straszna deszczowa, czy wietrzna pogoda. Jak mawiają: Det finnes ikke dårlig vær, bare dårlige klær! (Nie ma złej pogody, tylko nieodpowiednie ubrania!). W styczniu Internet obiegły nawet zdjęcia ludzi poruszających się na nartach… po ulicach Oslo 😉
W zdrowym ciele zdrowy duch
Norwegowie to zdrowy i sprawny naród. Dzięki temu, że sport gra w ich życiu ważną rolę, wiele miejsc przystosowanych jest do spędzania czasu na zewnątrz. Nad jeziorami, w lasach i w górach znajdziemy bardzo dużo ławek i stołów, miejsc na ogniska, pól campingowych, czy domków letniskowych na wynajem (hytter). Nie jest więc trudno znaleźć miejsce dla siebie, wystarczy nam tylko odrobina chęci i odpowiedni ekwipunek! Nasi norwescy znajomi są zazwyczaj dobrze zaopatrzeni w sprzęt i ubiór sportowy, ale dla osób początkujących przydatne okażą się na pewno lokale organizacji BUA.no. Znajdują się one w większych norweskich miastach i oferują darmowe wypożyczenie sprzętu i akcesoriów sportowych. Prawda, że bardzo miłe?
Gofry z ogniska?
Norwegowie uwielbiają przyrządzać jedzenie na świeżym powietrzu, a pichcenie na dworze stanowi nieodłączny element friluftsliv. Pomyślicie może, że smażą kiełbaski na ognisku, tak jak to robimy w Polsce? Ależ nie tylko, na norweskich ogniskach przyrządzane są grillowane mięsa i ryby, a także desery takie jak: gofry (vafler), bułeczki cynamonowe (kanelboller) czy naleśniki. Istnieje nawet specjalne określenie na jedzenie przygotowywane na dworze – utemat. W internecie zaś znajdziemy mnóstwo norweskich przepisów i inspiracji na potrawy robione na ognisku.
Jesteście miłośnikami spędzania czasu na łonie natury? A może bardziej odnajdujecie się w miejskim życiu?
Lubisz spędzać czas na wolnym powietrzu? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o górskich wycieczkach w Norwegii!
Słowniczek tematyczny
et friluftsliv – aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu
en tur – wycieczka/spacer
en innsjøtur – wycieczka nad jezioro
en fjelltur – wycieczka górska
en sykkeltur – wycieczka rowerowa
en skitur – wyprawa na narty
et utstyr – sprzęt
en avslapping – relaks, odpoczynek
et bål – ognisko
å tenne et bål – rozpalić ognisko
å jogge – biegać
å gå på ski – jeździć na nartach biegowych
å gå på skøyter – jeździć na łyżwach
å sove i telt – spać w namiocie
en/ei hytte – domek letniskowy
å nyte stillheten – korzystać, cieszyć się ciszą
en utemat – jedzenie przygotowywane i jedzone na zewnątrz