Norweg rodzi się z nartami na nogach

Nordmenn blir født med ski på beina – znacie to powiedzenie? Oznacza ono, że każdy Norweg rodzi się z nartami na nogach. To, czy faktycznie każdy Norweg posiada wrodzony talent do narciarstwa, jest kwestią dyskusyjną, ale na pewno jest to ulubiony sport potomków wikingów.

Trochę historii

Skoro o wikingach mowa, to warto wspomnieć, że oni również nartami nie gardzili. Trudno się dziwić, że na dalekiej północy narciarstwo jest tak popularne – w końcu gruba powłoka śniegu to idealne warunki do uprawiania tego sportu! Rzecz w tym, że dawniej nie była to bynajmniej dyscyplina sportowa, lecz stosunkowo wydajny środek transportu. Ciężko wyobrazić sobie lepszy sposób na pokonanie długiej trasy przysypanej grubą warstwą śniegu.

Narciarstwo biegowe, czyli å gå på ski

Ulubionym sposobem poruszania się na nartach wśród Norwegów jest narciarstwo biegowe (en langrenn lub en skiløping). Mówiąc po norwesku, że biegamy na nartach, użyjemy jednak czasownika å gå (chodzić), np. Jeg liker å gå på ski. (Lubię biegać na nartach/uprawiać narciarstwo biegowe). Aczkolwiek zawodowy biegacz narciarski (en langrennsløper) posiada w nazwie rzeczownik en løper, czyli dosłownie biegacz.

Narciarstwo zjazdowe, czyli å stå på ski

Norwegowie wychodzą z założenia, że Norweg rodzi się z nartami na nogach i… stoi na nich! W końcu przy zjeździe większość roboty robi za nas grawitacja. Dlatego o jeździe na nartach zjazdowych Norwegowie mówią å stå på ski (dosłownie: stać na nartach). Sama dyscyplina posiada nazwę dość międzynarodową: en alpint (narciarstwo alpejskie).

Skoki narciarskie, czyli å hoppe på ski

Gorącym tematem w sezonie zimowym zarówno w Polsce, jak i w Norwegii, są oczywiście skoki narciarskie. Niemal co roku na którymś podium w skokach znajduje się zarówno polski, jak i norweski skoczek 😊 Skoki narciarskie to po norwesku en skihopping, a skocznię nazywamy en hoppbakke. Jeśli choć raz oglądaliście konkurs skoków narciarskich, na pewno słyszeliście o lądowaniu telemarkiem, po norwesku: et telemarksnedslag. Ponoć właśnie w rejonie Telemark w Norwegii powstał ten sport. Jest to niezbity dowód na to, że Norwegia odgrywa ogromną rolę w skokach narciarskich na świecie.

Biatlon, czyli skiskyting

W Norwegii popularny jest również biatlon, czyli powiązanie narciarstwa biegowego ze strzelectwem. Skiskyting polega na pokonywaniu trasy na nartach co jakiś czas zatrzymując się, by wykonać 5 strzałów z broni do celu.

Nie zapominajmy też, że bieganie na nartach to niezastąpiona tradycja wielkanocna Norwegów. Dlatego, póki trwa sezon, pakujmy w plecak kakao (kakao), pomarańcze (appelsiner) oraz kultowy batonik Kvikk Lunsj, i śmigajmy na szlaki! Skiløypa venter!

Słowniczek tematyczny

ei skiløype – szlak narciarski
en vinteridrett – sport zimowy
et skispor – ślad po nartach
en skibakke – stok narciarski
en nistepause – przerwa na przekąskę 😊
en skiskole – szkoła jazdy na nartach
en skiferie – wyjazd na narty
en slalåm – jazda slalomem
ski – narty
skistaver – kijki do nart